About Us

Ballet Art

“Ballet Art” Dancing Academy is a school with tradition which has always brought the dancing art to unique performances for its students. Founded in 2001 by Iolanda Petrescu, the prima ballerina of “Ion Dacian” Comic Opera National Theater, the Academy is the place where the new talents of the classical and contemporary ballet are trained. Its offer for ballet classes for children and ballet classes for adults is adapted to the objectives of every student.

We help the persons who regard ballet as a hobby to reach their maximum potential and we try to offer them a better life through dancing. We are aware of the importance of movement for the physical and psychical development of a child. This is why we want to make sure that our students enjoy all benefits of ballet: discipline, organization, harmonious body, grace and strength.

For the persons who want to get in the spotlight on the world’s greatest stages, we know how to cultivate the exceptional talents and to promote them through the international contests we participate in every year. The students with real aptitudes and the desire to continue a career in this field, benefit from the entire arsenal of knowledge and the dedication of our teachers. They will benefit from high level training, which will offer them the chance to obtain a scholarship or a place in one of the most prestigious ballet institutions in Europe. The students of our school, who were admitted, over time, in elite schools, as the National Opera from Vienna, Ballet Section, bear witness for this.

Awards obtained by Ballet Art Dancing Academy

Elevi admişi la Liceul de Coregrafie Floria Capsalli:

Copiii Academiei de Dans Ballet Art au participat ca dansatori in spectacolele Teatrului National de Opereta si Musical “Ion Dacian”: “Alice in tara minunilor”, “O noapte la Venetia”

Carla Iacob – Locul 2 la Sectiunea Balet Clasic Mini
Locul 3 Balerines – Grup – Sectiunea dans Grup Mini
Invitate sa danseze in cadrul CHARITY AWARDS GALA – Balerines
Invitate sa danseze in Cehia la Brno National Theater – Balerines
Maria Neagu – Top 5 Balet Clasic Mini
Maria Nagit – Top 7 Balet Clasic Mini
Maria Neagu – Top 7 Dans Contemporan Mini
Carla Iacob – Top 7 Dans Contemporan Mini

Locul 1 – Domino – Grup Contemporan Pro 10 ani
Locul 1 – Lilies – Grup Contemporan Pro – 8 -9 ani
Locul 1 – Waltz – Grup Balet Pro 8-9 ani
Locul 1 – Spanish Flower – Maria Neagu / Carla Iacob – Duo Contemporan Pro 8- 10 ani
Locul 1 – Maria Neagu – Balet Pro 8 ani
Locul 1 – Maria Neagu – Contemporan Pro 8 ani
Locul 2 – Pas de six – Balet 8 – 9 ani
Locul 2 – Laura Soana – Contemporan Pro 10 ani
Locul 2 – Ana Deoanca – Contemporan Pro 12 ani
Locul 2 – Celine Serban – Contemporan Pro 8 ani
Locul 2 – Erika Slanicean – Balet Pro 9 ani
Locul 3 – Ballerinas – Grup Balet Pro 10 ani
Locul 3 – Waltz – Balet 8 – 9 ani
Locul 3 – Maria Nagit – Balet Pro 9 ani
Locul 3 – Maria Neagu – Balet Pro 8 ani
Locul 3 – Maria Nagit – Contemporan Pro 9 ani
Locul 3 – Carla Iacob – Contemporan Pro 9 ani
Locul 3 – Lavinia Neacsu – Contemporan Pro 9 ani –
Eva Beceanu – Contemporan Pro Seniori – Mentiune
Laura Soana – Balet Pro 10 ani – Mentiune
Ceine Serban – Balet Pro 8 ani – Mentiune
Maria Nagit – Balet Pro 9 ani – Mentiune
Luana Stefanescu – Balet Pro 9 ani – Mentiune
Carla Iacob – Balet Pro 9 ani – Mentiune
Laura Soana – Balet Pro 10 ani – Mentiune
Alexia Stanciu – Balet Pro 11 ani – Mentiune
Maria Slav – Balet 10 ani – Mentiune
Lavinia Neacsu – Balet Pro 9 ani– Mentiune
Carla Iacob – Balet Pro 9 ani – Mentiune
Luana Stefanuescu – Contemporan Pro 9 ani – Mentiune

Maeva Ilie – Locul 3 la Sectiunea Clasic Mini
Locul 3 – Grup – Sectiunea dans Grup Mini
Mara Bitirez – Top 10 PreProfesional
Maeva Ilie – Top 7 Dans Contemporan Mini
Laura Soana – Top 7 Dans Contemporan

Perform 1: Bianca Comusi, Ana Popescu, Rita Frolu

Perform 2: Carla Iacob, Laura Soana, Bianca Pirvu, Diana Anghel, Maria Neagu, Maria Nagit, Maeva Ilie

Peform 3: Alexandra Dumitrescu, Celine Serban, Alexia Stanciu, Lavinia Neacsu, Alessia Grigorescu, Luana Stefanescu, Clara Cotorobai, Mara Brindus, Marta Gusta

Natalia Cocosatu, Sofia Comusi, Baltoi Delia, Iordachescu Andra, Matei Karina, Ciocan Adelina

Eva Beceanu

Pre Profesional:

Locul 1 – Ana Popescu – Variatie Giselle

Locul 2 poante – Ana Popescu – Lyric variation

Locul 1 poante – Bianca Comusi – Arlechin

Locul 2 – Bianca Comusi – Variatie Giselle

Locul 2 poante – Maeva Ilie – Variatie Sylphide

Locul 2 – Maeva Ilie – Variatie Medora

Locul 3 si premiul special pentru interpretare – Carla Iacob – Variatie Capricio

Locul 3 – Carla Iacob – Swan variation

Locul 2 contemporan – Carla Iacob – Dream Catcher

Locul 2 – Maria Neagu – Paquita Variation

Locul 2 – Maria Neagu – Variatie Flame of Paris

Locul 1 contemporan – Maria Neagu – Little Spy

Locul 2 – Laura Soana – Fairy Variation

Locul 3 – Laura Soana – L’etude

Locul 2 contemporan – Laura Soana – Christaline

Locul 2 – Maria Nagit – Sylvia variation

Locul 3 – Maria Nagit – Mazurka

Locul 2 contemporan – Maria Nagit – Zig Zag

Locul 2 – Bianca Pirvu – La fille mal gardee variation

Locul 1 grup contemporan si Premiu special al juriului pentru costume – Flowers

Locul 2 grup clasic – Waltz

Hobby:

Locul 2 – Rita Frolu – Nostalgic

Locl 1 contemporan si bursa integrala in Italia – Eva Beceanu

Locul 1 – Luana Stefanuescu – Variatie Ramze

Locul 1 contemporan – Luana Stefanescu – Tree Fairy

Locul 1 – Celine Serban – The Doll

Locul 2 contemporan – Celine Serban – Music box

Locul 1 – Lavinia Neacsu – The doll variation

Locul 2 – Lavinia Neacsu – Lullaby

Locul 1 – Clara Cotorobai – Cherry variation

Locul 1 si premiul special al juriului pentru interpretare – Alexandra Dumitrescu – Satanella variation

Locul 1 si premiul special al juriului pentru costum – Alexia Stanciu – Variatie Zana Vigorii

Locul 2 – Alessia Grigorescu – Variatie Zana Generozitatii

Locul 1 – Sofia Comusi – Variatie Flower festival

Locul 1 si bursa de studiu – Grup – L’etude

Locul 1 – grup contemporan – Portrait

Locul 1- grup clasic – Polka

Trofeul “Lebada de Cristal” – Academiei de dans Ballet Art

Locul 1 – Mini II grup Balet – “Les petites Degas”
Locul 1 – Mini I grup Lyrical – “Next to you”
Locul 1 – Maria Neagu – Mini I solo Lyrical – “First steps”
Locul 1 – contemporan pre-profesionist grup children “Ave Maria”
Locul 1 – “Liquide body” – duo contemporan children – Mariuca Iordache si Alexia Grama
Locul 1 – “Closer” – Maria Neagu – contemporan solo Mini I
Locul 1 – “All you never say” – contemporan grup Mini II – Maria Serbanut, Eva Ignat, Denisa Suraki, Marta Gusta, Laura Soana si Bianca Pirvu
Locul 1 – “Puppets” – Alexia Grama – contemporan solo Mini II
Locul 2 – “Grand pas classique” – Alexia Grama – balet pre-profesional mini II
Locul 2 – “Grand pas de quatre” – Bianca Comusi – balet children
Locul 2 – “Birds” – Grupa pre-profesional balet children
Locul 2 – “Blue bird” – Maria Neagu – balet solo Mini I
Locul 3 – “How will i know” – Alexia Grama – Lyrical solo Mini II
Locul 3 – “Pas de quatre” – quartet pre-profesional children

“Birds” – Calificare la finala din New York – Denisa Rosoiu, Bianca Comusi, Aleia Grama, Sonia Leonte, Rita Frolu, Mariuca Iordache, Delia Dumbrava, Ana Popescu, Mara Bitirez
“Grand pas de quatre variation” – Mariuca Iordache in Top 12 European pre-competitive classical ballet
“Grand pas de quatre” in Top 12 European Ensamble competition – Ana Popescu, Mariuca Iordache, Mara Bitirez si Delia Dumbrava

Locul 1 – Ana Popescu – La fille Male Gardee – Balet solo Mini
Locul 1 – Alexia Grama – How will I know – Liric solo copii
Locul 1 – Liquide body – Contemporan Duo Copii (Măriuca Iordache și Alexia Grama)
Locul 1 – Birds – Balet Formații Copii (Bianca Comusi, Sonia Leonte, Rita Frolu, Mariuca Iordache, Mara Bitirez, Alexia Grama, Delia Dumbrava, Denisa Rosoiu, Ana Popescu)
Locul 1 – All you never say – Contemporan Formatii Mini (Eva Ignat, Laura Soana, Denisa Serbanut, Denisa Suraki, Bianca Pirvu, Marta Gusta)
Locul 1 – Ave Maria – Liric Formatii Copii (Bianca Comusi, Sonia Leonte, Rita Frolu, Mariuca Iordache, Mara Bitirez, Alexia Grama, Delia Dumbrava, Denisa Rosoiu, Ana Popescu)
Locul 2 – Alexia Grama – Kitri Variation – Balet Pro Solo Copii
Locul 2 – Mariuca Iordache – Single – Contemporan Solo Copii
Locul 2 – Denisa Rosoiu – Fleures de Lys – Balet Solo Copii
Locul 2 – Maria Neagu – Variatie Harlequiniade – Balet Solo Baby
Locul 2 – Maria Neagu – Closer – Contemporan solo Baby
Locul 2 – Maria Neagu – First steps – Liric solo Baby
Locul 2 – Ana Popescu – Angela variation – Balet solo mini
Locul 2 – Bayadera – Trio Balet Mini (Marta Gusta, Denisa Suraki, Bianca Pirvu)
Locul 2 – Dances of the dolls – Trio Balet Mini
Locul 2 – Les petites Degas – Balet Formatii Mini (Eva Ignat, Laura Soana, Denisa Serbanut, Denisa Suraki, Bianca Pirvu, Marta Gusta)
Locul 2 – Reveil de flore – Balet Formatii Mini (Eva Ignat, Laura Soana, Denisa Serbanut, Denisa Suraki, Bianca Pirvu, Marta Gusta)
Locul 3 – Mariuca Iordache – Lebada Neagra – Balet Pro Solo Copii
Locul 3 – Sofia Comusi – Zana Fainii _ Balet solo Baby
Locul 3 – Martipan Dance – Trio Balet Mini (Eva Ignat, Denisa Serbanut, Laura Soana)
Locul 3 – Sonia Leonte – Inside me – Contemporan Solo Juniori
Locul 3 – Denisa Rosoiu – Satanella Variation – Balet Solo Copii
Locul 3 – Mara Bitirez – Pas de trios variation – Balet Solo Copii
Locul 3 – Pas de quatre – Balet Quartet Copii (Mara Bitirez, Mariuca Iordache, Delia Dumbrava, Ana Popescu)
Mariuca Iordache – Mentiune – Napoli Variation – Balet Pro Solo Copii
Denisa Serbanut – Mentiune – The fountain from Bakhchisarai – Balet solo Mini
Alexia Grama – Mentiune – Grand pas Classique – Balet Pro Solo Copii
Mara Bitirez – Mentiune – Napoli Variation – Balet Solo Copii
Bianca Comusi – Mentiune – La Vivandiere – Balet Solo Copii
Ana Popescu – Mentiune – Again – Contemporan solo Mini

Măriuca Iordache Locul 1 – “Pas de quatre variation” balet categoria copii 11 ani
Măriuca Iordache Locul 1 – “Julieta variation” balet categoria copii 11 ani
Măriuca Iordache Locul 1 – “Single” contemporan categoria copii
Alexia Grama Locul 1 – “Grand pas classique” balet categoria copii
Alexia Grama Locul 1 – “Puppets” contemporan categoria copii
Ana Popescu Locul 1 – “Angela variation” balet categoria copii
Ana Popescu Locul 1 – “La Fille Male Garde” balet categoria copii
Ana Popescu Locul 1 – “Again” contemporan categoria copii
Maria Neagu Locul 1 – “Harlequiniade” balet categoria kinder
Maria Neagu Locul 1 – “Closer” contemporan categoria kinder
Delia Dumbravă Locul 1 – “La Fille Male Garde” balet categoria copii
Mara Bitirez Locul 1 – “ Napoli variation” balet categoria copii
Mara Bitirez Locul 1 – “Pas de trios variation” balet categoria copii
Marina Ghemigian Locul 1 – “Giselle variation” balet Juniori
Măriuca Iordache si Alexia Grama Locul 1 – contemporan duo categoria copii
Pas de quatre Locul 1 – balet categoria copii minigrup – Premiul “Balerina de argint” si cea mai mare medie in categorie
Ave Maria Locul 1 – contemporan categoria grup copii – Bursa la Nessebar si cea mai mare medie in categorie
Denisa Rosoiu Locul 2 – “Satanella variation” balet categoria copii
Denisa Rosoiu Locul 2 – “Esmeralda variation” balet categoria copii
Bianca Comusi Locul 2 – “La Vivandiere” balet categoria copii
Bianca Comusi Locul 2 – “Grand pas de quatre” balet categoria copii
Bianca Comusi Locul 2 – “Only me” contemporan categoria copii
Alexia Grama Locul 2 – “Variatie Fiica Faraonului” balet categoria copii

Eva Ignat Locul 2 – “The awaiking of Flora variation” balet categoria copii
Laura Soana Locul 2 – “Les Sylphides” balet categoria copii
Delia Dumbravă Locul 2 – “Pride” contemporan categoria copii
Maria Neagu Locul 2 – “First steps” Fantezie categoria kinder
Mara Bitirez Locul 2 – “Hilal” contemporan categoria copii
Marina Ghemigian Locul 2 – “Paysant variation” balet categoria Juniori
Maria Serbanut Locul 3 – “Fountain of Bachchisaray” balet categoria copii
Denisa Rosoiu Locul 3 – “Inside me” contemporan categoria copii
Delia Dumbravă Locul 3 – “Naiade variation” balet categoria copii
Sofia Comusi Locul 3 – “Zana fainii” balet categoria kinder

Bolshoi Ballet Academy – Summer Intensive New York
Delia Dumbravă, Mara Bitirez si Marina Ghemigian

Măriuca Iordache – locul 1 la secțiunea ”Kids Contemporary Professional” și locul 2 la secțiunea ”Ballet Professional”.
Ana Popescu – locul 3 la secțiunea ”Clasic Mini”
Eva Ignat – locul 3 la secțiunea ”Contemporan Mini”

Măriuca Iordache – locul 1 la secțiunea ”Kids Contemporary Professional” și locul 2 la secțiunea ”Ballet Professional”.
Ana Popescu – locul 3 la secțiunea ”Clasic Mini”
Eva Ignat – locul 3 la secțiunea ”Contemporan Mini”

Măriuca Iordache a obținut locul 2 la sectiune Balet Clasic

Dans World Master – Plovdiv – Bulgaria – Aprilie 2017

Locul 1 – Ballet group Children – “Les Petites Degas” și Calificare în liga B Dance World Master Croația
Locul 1 – Contemporary Modern group Children “Lost in shadows” și Calificare în liga B Dance World Master Croația;
Maria Neagu, Clara Ignat, Clara Cotorobai, Carla Iacob și Luana Ștefănescu:
Locul 1 – Contemporary Modern Group Mini “Angel wings” și Calificare în liga B Dance World Master Croația
Maria Neagu: Locul 1 – Lyrical solo Mini – “Closer” și Calificare în liga A Dance World Master Croația și tot Locul 1 – Contemporary Modern solo Mini “Spring flower”, precum și Calificare în liga B Dance World Master Croația
Eva Ignat: Locul 2 – Ballet solo Contemporary Modern – Mosaic și Calificare în liga A Dance World Master Croația;
Locul 2 – Ballet Group Mini – “Grand pas de cinque” și Calificare în liga B Dance World Master Croația
Maria Neagu: Locul 2 – Ballet solo Mini – “Harlequin variantion” și Calificare în liga B Dance World Master Croația;
Locul 2 – Ballet Duo/trio/quartet – “Martipan Dance” și Calificare în liga B Dance World Master Croația;
Locul 3 – Ballet Duo/trio/quartet – “Byadera” și Calificare în liga B Dance World Master Croația
Calificări în liga B World Grand Master:
”The Awakening of Flora” – Group children
Denisa Șerbănuț: ”Expansive” – Contemporary Modern Children și
”The fountain of Bakhchisarai” – Ballet Solo Children
Maria Neagu: ”Black swan” – Ballet solo Mini
Laura Șoană: ”Pharaoh’s daughter” – Ballet Solo Children
Maria Neagu: ”Twinkle” – Contemporary Modern Mini
Eva Ignat: ”The awakening of Flora” – Ballet solo Children

SOLO:
Măriuca Iordache: ”Lebăda Neagră” locul 2, Variație ”Julieta” locul 2, ”Grand Pas de quatre” locul 2, Single – Contemporan locul 2, show/cabaret /musical – ”Alice” locul 2, Duo/trio Clasic – ”Vivandiere” locul 1, ”Grand Pas de quatre” (quartet) locul 1;
Sofia Comuși: Trofeul Lebădă de Cristal – ”Zâna Făinei” categoria 7-9 ani
Delia Dumbravă: Locul 2 dans clasic pointe ”Talisman”, Locul 3 dans clasic pointe ”Naiades”, Locul 3 dans contemporan, Locul 3 dans contemporan ”Pride”, Locul 3 dans contemporan ”Lifeline”, Locul 2 lyric Maria, Mențiune ”Black Cat” – Categoria 11 – 12 ani;
Denisa Roșoiu: Locul 2 ”Satanella”, Locul 2 ”Fleur de Lys”, Locul 2 Dans Contemporan – ”Innocent”, Locul 3 Solo show/cabaret/ musical – ”White Queen” – categoria 10 – 11 ani;
Marina Ghemigian: Locul 1 pointes ”Classic”, Locul 2 ”Paysan” Variation, Locul 2 – solo Lyrical – ”Away” – categoria 14 – 15 ani;
Ana Popescu: Locul 2 ”Angela” Variation, Locul 2 ”Coppelia” Variation, Locul 2 – ”La fille malgardée” – pointe, Locul 2 – Contemporan – ”Again” – categoria 9 – 10 ani;
Rita Frolu: Solo clasic, pre-competitve Trofeul Lebădă de Cristal cu ”Raymonda” Solo clasic, pre-competitive cu poante Loc 2 ”Chopiniana” Solo show/cabaret/musical Locul 2 ”Mouse” – categoria 10 – 11 ani;
Bianca Comuși: Locul 1 Grand Pas De Quatre, Locul 2 Variație ”Fiica Faraonului”, Locul 2 Variație ”Raymonda”, Locul 2 Variatie ”La Vivandiere”, Locul 2 Contemporan – ”Only Me”, Locul 2 – show/cabaret /musical – ”Diamond” – categoria 10 -11 ani;
Mara Bitirez: Dans Clasic: 1. Locul 2 – ”Raymonda” Act II, Locul 3 – Pas de Trois trios, Locul 3 – Variație ”Napoli”, Locul 2 contemporan – ”Hilal” – categoria 10 – 11 ani;
Marta Gusta: Locul 1 – Dans clasic – categoria 7-9 ani;
Maria Nagîț: – balet clasic categoria 7-9 ani – Locul 2 – ”Chopiniana” Variation, Locul 2 – Dans Contemporan categoria 7-9 ani;
Iustina Soare: Locul 3 Dans clasic, Locul 3 Dans Contempoan – Categoria 11 – 12 ani;

DUO/TRIO/QUARTET
Măriuca Iordache, Mara Bitirez – ”La Vivandiere” – Locul 1;
Delia Dumbravă, Măriuca Iordache, Ana Popescu, Mara Bitirez – ”Grand Pas de quatre” (quartet) – Locul 1;

GRUP:
Locul 2 – ”BIRDS” – Dans Clasic – Categoria 11 – 12 ani: Măriuca Iordache, Denisa Roșoiu, Mara Bitirez, Delia Dumbravă, Bianca Comuși, Rita Frolu, Ana Popescu, Iustina Soare;
Locul 2 – ”Ave Maria” – Dans Contemporan – categoria 11 – 12 ani: Măriuca Iordache, Denisa Roșoiu, Mara Bitirez, Delia Dumbravă, Bianca Comuși, Rita Frolu, Ana Popescu, Iustina Soare;
Locul 2 – ”Nobody” – Lyric – categoria 11 – 12 ani: Măriuca Iordache, Denisa Roșoiu, Mara Bitirez, Delia Dumbravă, Bianca Comuși, Rita Frolu, Ana Popescu, Iustina Soare;
Locul 2 – ”iEele” – Dans Contemporan – categoria 7 – 9 ani: Maria Nagîț, Ana Maria Găman, Celine Șerban, Antonia Mihăiloaie, Alessia Grigorescu, Ana Maria Brînduș;
Locul 2 – ”Next to you” – Lyric – Categoria 7 – 9 ani: Maria Nagîț, Ana Maria Găman, Celine Șerban, Antonia Mihăiloaie, Alessia Grigorescu, Ana Maria Brînduș;

Liga A!
Locul 3 Lyrical Mini solo – “Closer” – Maria Neagu

Liga B!
Locul 1 – Ballet Children Group – “Les petites Degas”
Locul 1 – Duo/Trio Ballet Children – “Martipan Dance”
Locul 1 – Ballet Mini Group – “Grand pas de cinque”
Locul 1 – Contemporary Modern Mini Group – “Angel wings”
Locul 1 – Contemporary Modern sollo Mini – “Spring flower” – Maria Neagu
Locul 2 – Ballet Sollo Mini – “Harlequinade variation” – Maria Neagu
Locul 2 – Contemporary Modern Children Group – “Lost in shadows”
Locul 3 – Ballet Sollo children – ” The awaiking of Flora” – Eva Ignat

Locul 1 Balet clasic solo categoria 5-6 ani – Maria Neagu
Grand Prix Contemporan solo categoria 5-6 ani – Maria Neagu
Grand Prix Balet clasic grup categoria 5-6 ani – Grand Pas de cinque
Grand Prix Contemporan grup categoria 5-6 ani – Angel wings
Locul 1 Balet clasic grup categoria 10 – 12 ani – Birds
Locul 1 Contrmporan grup categoria 10 – 12 ani – Ave Maria
Locul 2 Contemporan grup categoria 10 – 12 ani – Radio Ga Ga
Locul 1 Duo Balet clasic categoria 10 – 12 ani – La Vivandiere
Grand Prix Balet clasic solo categoria 14 – 15 ani neprofesioniști – Marina Ghemigian
Locul 2 Contemporan solo neprofesioniști categoria 14 – 15 ani – Marina Ghemigian
Locul 3 Contemporan solo neprofesioniști categoria 9 – 10 ani – Eva Ignat
Premiul special al juriului Contemporan solo categoria 10 – 12 ani – Bianca Comuși
Mențiune Balet contemporan neprofesioniști categoria 9 – 10 ani – Mara Bitirez
Locul 3 – Balet solo clasic neprofesioniști categoria 10 – 12 ani – Denisa Roșoiu
Premiul special Contemporan categoria 10 – 12 ani – Denisa Roșoiu
Premiul special al juriului Contemporan categoria 7 – 9 ani – Maria Nagit
Premiul special al juriului Contemporan categoria 7 – 9 ani – Antonia Mihailoaie
Locul 1 Balet clasic profesioniști categoria 9 – 10 ani – Ana Popescu
Locul 2 contemporan profesioniști categoria 9 – 10 ani – Ana Popescu
Locul 1 Balet solo profesioniști categoria 10 – 12 ani – Măriuca Iordache
Locul 2 Contemporan profesioniști categoria 10 – 12 ani – Măriuca Iordache
Locul 3 Balet profesioniști solo categoria 9 – 10 ani – Mara Bitirez
Mențiune Balet profesioniști solo categoria 9 – 10 ani – Eva Ignat
Premiul special al juriului Balet clasic profesioniști categoria 10 – 12 ani – Iustina Soare
Premiul special al juriului Contemporan profesioniști categoria 10 – 12 ani – Delia Dumbravă
Premiul special al juriului Contemporan profesioniști categoria 10 – 12 ani – Iustina Soare
Locul 2 Creație coregrafică categoria 10 – 12 ani – Măriuca Iordache
Menșiune Creație Coregrafică 10 -12 ani – Chicago
Special Award – ”Birds” și ”Dulcineea”

Calificare in finala celui mai mare concurs de balet “YAGP” New York
Mariuca Iordache – admisa la “BOLSHOI BALLET ACADEMY SUMMER SCHOOL”
Delia Dumbrava – admisa la “BOLSHOI BALLET ACADEMY SUMMER SCHOOL”

World Dance Masters – DanceStar Finals 2016 – mai 2016

Liga A:

Locul 1 – Pas de quatre – Balet quartet children – Delia Dumbravă, Ana Popescu, Mara Bitirez, Măriuca Iordache
Locul 1 – Open mini – First steps – Maria Neagu
Locul 2 – Balet solo mini – Ana Popescu – La file male garde
Locul 2 – Pas de quatre – Balet solo children – Măriuca Iordache
Locul 3 – Contemporary children – Foudre – Delia Dumbravă

Liga B:

Locul 1 și locul 3 – balet solo mini
Locul 1 – Trio balet children – Les trois reines – Maria Hațagan, Delia Dumbravă și Măriuca Iordache
Locul 1 – Duo lyric juniors – Flash – Măriuca Iordache și Maria Hațagan
Locul 3 – Maria Neagu – Blue bird variation
Locul 2 – Contemporary children – Măriuca Iordache – Harmony
Locul 3 – Contemporary children – Alexia Grama – Frunzulița

Premiul Special – Mariuca Iordache – Dans clasic neprofesionisti
Premiul Special – Grama Alexia – Dans contemporan profesionisti – children
Premiul I – Mariuca Iordache – Dans clasic neprofesionisti – children
Premiul I – Mariuca Iordache – Dans contemporan neprofesionisti – children
Premiul I – Precious stones – Ansamblu mini – Dans Clasic (Eva Ignat, Laura Soana, Denisa Suraki, Denisa Serbanut, Marta Gusta, Bianca Pirvu)
Premiul I – Sonia Leonte – Dans contemporan neprofesionisti – children
Premiul I – La Vivandiere – Duo/trio dans clasic – children (Mariuca Iordace, Delia Dumbrava)
Premiul I – La Vivandiere – Ansamblu Juniori – Dans clasic (Alexandra King, Delia Dumbrava, Teodora Constantinescu, Raluca Malaeru, Maria Hatagan, Sonia Leonte, Mariuca Iordache)
Premiul II – Bianca Comusi – Dans contemporan neprofesionisti – children
Premiul II – Alexandra King – Dans clasic neprofesionisti – Juniori
Premiul II – Mariuca Iordache – Dans clasic profesionisti – children
Premiul II – Mara Bitirez – Dans clasic neprofesionisti – children
Premiul II – Mariuca Iordache – Dans contemporan profesionisti – children
Premiul II – Romeo and Juliet – ansamblu children – Dans contemporan (Mariuca Iordache, Sonia Leonte, Alexandra King, Maria Hatagan, Alexa Grama, Mara Bitirez, Bianca Comusi)
Premiul II – Flash – duo/trio Dans contemporan – children (Mariuca Iordache, Maria Hatagan)
Premiul II – Les trios reines – duo/trio dans clasic – children (Mariuca Iordache, Maria Hatagan, Delia Dumbrava)
Premiul II – Ana Popescu – categoria Mini – dans clasic neprofesionisti
Premiul II – All you never say – Ansamblu mini – Dans contemporan (Eva Ignat, Laura Soana, Denisa Suraki, Denisa Serbanut, Marta Gusta, Bianca Pirvu)
Premiul II – Torn – ansamblu children – Dans contemporan (Mariuca Iordache, Sonia Leonte, Alexandra King, Maria Hatagan, Alexa Grama, Mara Bitirez, Bianca Comusi)
Premiul III – Delia Dumbrava – Dans clasic neprofesionisti – children
Premiul III – Bianca Comusi – Dans clasic neprofesionisti – children
Premiul III – Grama Alexia – Dans clasic neprofesionisti – children
Premiul III – Sonia Leonte – Dans clasic neprofesionisti- children
Premiul III – Delia Dumbrava – Dans contemporan neprofesionisti – children
Premiul III – Sweet love – Ansamblu Mini – Dans contemporan (Eva Ignat, Laura Soana, Denisa Suraki, Denisa Serbanut, Marta Gusta, Bianca Pirvu)
Premiul III – Friends of Swanilda – Ansamblu children – Dans clasic (Bianca Comusi, Rita Frolu, Denisa Rosoiu, Alexia Grama, Mara Bitirez, Ana Popescu)
Mentiune – Denisa Rosoiu – dans clasic neprofesionisti – children
Mentiune – Neagu Maria – Dans clasic Mini
Mentiune – Odalisque – Duo/trio children – Dans clasic (Bianca Comusi, Alexia Grama)
Mentiune – Teodora Constantinescu – Dans clasic neprofesionisti – children
Mentiune – Maria Hatagan – Dans clasic neprofesionisti – Juniori
Mentiune – Stole the show – Duo/trio dans contemporan – children
Mentiune – Frolu Rita – Dans clasic neprofesionisti – children
Mentiune – Give me love – duo/trio Dans contemporan – children
Mentiune – Dumbrava Delia – dans clasic profesionisti – children
Mentiune – Pas de Quatre II – ansamblu children – dans clasic
Mentiune – Try – Ansamblu children – Dans Contemporan (Bianca Comusi, Rita Frolu, Denisa Rosoiu, Alexia Grama, Mara Bitirez, Ana Popescu)
Mentiune – Neagu Maria – Dans Contemporan Mini

Pas de quatre – Locul 1 quartet children și calificare în Liga A World Dance Master Porec
Mariuca Iordache – Pas de quatre variation – Locul 1 și calificare în Liga A World Dance Master Porec
Maria Neagu – Blue bird variation – Locul 1 la categoria Balet Mini și calificare în Liga B World Dance Master Porec
Maria Neagu – First steps – Locul 2 la categoria Open Mini și calificare în Liga A World Dance Master Porec
Delia Dumbrava – Foudre – Locul 2 – Contemporan children – și calificare în Liga A World Dance Master Porec
Delia Dumbrava – calificare în Liga A World Dance Master Porec cu urmatoarele numere:

– La fille male garde
– Pharao’s daughter
– Maria’s noche

Bianca Comuși – Only Me – Locul 3 – Contemporan children – și calificare în Liga A World Dance Master
Bianca Comuși cu Doll variation și Mara Bitirez cu variația Pas de trois – calificate în Liga B la World Dance Master Porec

Locul 1 – Delia Dumbrava – lyrical solo – children
Locul 1 – Mariuca Iordache – solo open – children
Locul 1 – Pas de quatre – Quartet – balet clasic – children

Locul 1 – Mariuca Iordache – balet solo – children
Locul 2 – La vivandier – duo balet – children

Locul 2 – Elena Vasilita – Contemporan solo – Juniori
Locul 3 – Delia Dumbrava – contemporan solo – children
Locul 3 – Mariuca Iordache – contemporan solo – children

Locul 3 – Elena Vasilita – Liric solo – juniori

Locul 1 – Duo Odalisque – Alexia Grama si Bianca Comusi – duo balet clasic – Mini
Locul 1 – Maria Neagu – Balet solo – Baby
Locul 1 – All you never say – Grup contemporan – Mini
Locul 1 – Sweet love – Lyrical grup – Mini
Locul 1 – Maria Neagu – Lyrical solo – Baby
Locul 2 – Ana Popescu – Balet solo – Mini
Locul 2 – Precious stones – balet mini grup
Locul 2 – Alexia Grama – Lyrical solo – Mini
Locul 3 – Mara Bitirez – Balet solo – Mini
Locul 3 – Stole the show – Ana Popescu, Bianca Comusi si Alexia Grama – Contemporan Trio – Mini

Locul 1 – Grup Mini – “Precious stones”
Locul 1 – Lyrical solo children – “Maria’s dream”
Locul 1 – Lyrical duo children – “Flash”
Locul 1 – Musical Theatre – grup children “Romeo and Juliet’s”
Locul 1 – Open solo children – “Vol de l’aime”
Locul 2 – Balet solo mini – “La fille male garde”
Locul 2 – Contemporan solo children – “Energy on”
Locul 2 – Grup clasic Juniori – “La vivandiere”
Locul 3 – Contemporan solo children – “Harmony”
Locul 3 – Trio contemporan children – “Give me love”
Locul 3 – Trio balet clasic children- “Les trios reines”

Locul 3 – Anastasia Grigore – Balet clasic solo Juniori – Dance World Cup
Locul 3 – Anastasia Grigore – Modern solo Juniori – Dance World Cup
LOCUL II – OPEN Children – RIVER FLOWS IN YOU – ESDU BUCURESTi
LOCUL III – Group Juniors Contemporary Modern – ELASTIC HEART – ESDU BUCURESTI
LOCUL III – BALLET GROUP CHILDREN – LES PETITES DEGAS – ESDU BUCURESTI
Concursului International de Dans Marea Neagra Constanta:
Premiul 1 – Until the last moment – Mariuca Iordache si Delia Dumbrava
Premiul 1 – Pequenio Vals – Denisa Rosoiu, Mara Bitirez, Ana Popescu, Alexia Grama, Bianca Comusi ,Rita Frolu
Premiul 1 – Humanimal – Alexia Grama
Premiul 2 – Grup Paquita – Denisa Rosoiu, Mara Bitirez, Ana Popescu, Alexia Grama, Bianca Comusi ,Rita Frolu
Premiul 3 – Giselle – Mariuca Iordache
Premiul 3 – Paquita – Alexia Grama
Mentiune-Pharao’s Daughter – Delia Dumbrava
Mentiune – Mariuca Iordache – Amelie
Mentiune – Valse D’Amelie – Delia Dumbrava

LOCUL 1 MONDIAL sectiunea group children – “Le petites Degas”
LOCUL 1 MONDIAL – duo contemporan sectiunea children – “Until the last moment”
LOCUL 1 MONDIAL – Ana Popescu – sectiunea balet Mini
LOCUL 1 MONDIAL – Liga B – sectiunea duo balet children
LOCUL 2 MONDIAL – sectiunea balet children – “PAQUITA”
LOCUL 2 MONDIAL Liga B – RAYMONDA varioation – sectiunea Balet children
LOCUL 3 MONDIAL LIGA B – AMELIE – sectiunea contemporan children

Locul 1 – DuoTrio Balet clasic Junior 1 – “LES TROIS REINES” – Mariuca Iordache, Maria Hatagan si Delia Dumbrava
Locul 1 Balet clasic Children – “SATANELLA VARIATION” – Denisa Rosoiu
Locul 1 Balet clasic Children la egalitate de puncte – “KITRY VARIATION” – ALEXIA GRAMA
Locul 1 Solo Contemporan Children – “ENERGY ON” – Alexia Grama
Locul 1 Solo Contemporan Junior 1 – “MY DREAM” – Mariuca Iordache
Locul 1 Duo/Trio Contemporan Juniori 1 – “UNTIL THE LAST MOMENT” – Mariuca Iordache si Delia Dumbrava
Locul 2 Solo Contemporan Children – “HUMANIMAL” – Alexia Grama
Locul 2 Solo Balet Juniori – “GISELLE” – Mariuca Iordache
Locul 2 Solo Balet Children – “LA FILLE MALE GARDE” – Ana Popescu
Locul 2 – Duo/trio contemporan Juniori 1 – “FLASH” – Maria Hatagan si Mariuca Iordache
Locul 3 – Solo Balet Children – “ZORI DE ZI” – Ana Popescu
PREMUIL SPECIAL PENTRU CEA MAI BUNA COREGRAFIE – “UNTIL THE LAST MOMENT”!

LOCUL 3 – Balet Duo Children – “Les trios reines”
LOCUL 3 – Grup Mini – “Precious Stones”
LOCUL 2 – Grup Children – Friends of Swanilda”
LOCUL 3 – Contemporan Children – “Foudre”
LOCUL 2 – Contemporan Duo Children – “Until the last moment”
LOCUL 1 – Lyric solo Juniori – “Echo”
LOCUL 2 – Lyric Duo Children – “Flash”
LOCUL 1 – Duo Juniori – “Exogenesis”

Locul I mondial – Mariuca Iordache – mini solo contemporan ESDU Croatia
Locul II mondial group children ballet ESDU Croatia – Harlequiniade
Locul III mondial – Mariuca Iordache – solo mini ballet ESDU Croatia
Locul II Ballet Classic group – Prix Arabesque – Gilly – Belgia
Locul II Ballet Contemporane group – Prix Arabesque – Gilly – Belgia
Locul I – Les petites Degas – sectiunea grup balet clasic children – Bucharest Dance Festival
Locul II – Grup mini – Paquita – Bucharest dance Festival
Locul I – Maria Hatagan – Lyrical Children – Bucharest Dance Festival
Locul II – Mariuca Iordache – Sollo Open – Bucharest Dance Festival
Locul II – Mariuca Iordache – Balet clasic – sectiunea mini – ESDU Bucuresti